Tabuľka ligy Viac o športe na ladce.sk

O klube TJ Tatran a športe v Ladcoch

 

ORGANIZOVANÁ TELOVÝCHOVA

História organizovanej telovýchovy a športu v Ladcoch má korene v začiatku dvadsiatych rokov 20. storočia. Už 8. mája 1931 bola v obci založená Robotnícka telovýchovná jednota. Hneď od začiatku mala 40 členov. Pod vedením Jána Turzu vyvíjali nielen športovú, ale aj kultúrnu činnosť. Skoro však zanikla, pretože už v roku 1925 bola v Ladcoch vytvorená Federovaná robotnícka telocvičná jednota. Po schválení stanov v októbri bol za predsedu zvolený Jozef Majbach.

 

 

 

Od ihriska ku klubu ...

Futbal sa v Ladcoch rekreačne hral už v dvadsiatych rokoch 20. storočia, venovali sa mu úradníci cementárne a niektorí študenti. Keď bolo v roku 1930 postavené futbalové ihrisko (za podpory cementárne) na voľných priestranstvách pri Váhu, inicioval založenie futbalového klubu Július Bergmann, technický úradník z cementárne a jeho prvý nazov znel "ŠPORTOVÝ KLUB CEMENTÁRNE LADCE". Prvý futbalový zápas so športovým ilavským klubom sa hral v tom istom roku a v hrajúcej jedenástke stáli: Július Bergann, Vojtech Varhaník, František Martiš, ďalej Lačka, Jakubík, Zala a iní.

 

 

 

V roku 1932 bolo vybudované nové ihrisko priamo v obci (na miestne dnešných bytoviek) pri železničnej stanici, pretože staré muselo ustúpiť výstavbe elektrárne. Klub získal pre futbal aj dorast, ktorý trénovali Ján Kováčik. Dospelí hrali s RŠK Trenčín, Záblatím, Svinnou, Nemšovou a s klubmi, ktoré mali v tridsiatych rokoch 20. storočia dobré meno. Z tých čias najfrekventovanejšími menami vo futbalovom mužstve sú Varhaník, Martiš, Lačka, Plúcnar, Reseterič, Sére, Jakubik, Ďurana, Plánvský, Jakúbek, Málik Ján, Málik František, Hodúl Jozef, Hodúl Vojtech, Faturík, Kadlečík, Zelík, Hronec, Rebroš, Hanák, Stareček, Új, Grapko a ďalší.

 

 

 

Celkom nové ihrisko vedľa železničnej trate bolo postavené v roku 1938, ktoré tréningovým účelom slúži dodnes. Futbal sa v Ladcoch hral aj počas 2. svetovej vojny, ale oživenie nastalo až po jej skončení. V prvom mužstve už začali hrať aj bývalí dorastenci.

 

 

 

Vojaci a futbal

Koniec päťdesiatych a začiatok šesťdesiatych rokov patrí v Ladcoch futbalistom vojakom, príslušníkom Červenej hviezdy Ladce, ktorí sa prebojovali do vyšších futbalových súťaží. Hrali tu aj slovenské futbalové hviezdy Ladislav Pavlovič (ČH Bratislava, Tatran Prešov), J. Oravec (ČH Bratislava), Š. Pisárik (ČH a Slovan Bratislava), B. Kohler (ČH Brno). Táto skutočnosť nepriaznivo ovplyvnila domácich hráčov, pretože diváci dávali prednosť vojakom. Po ich odvelení začínal futbal v Ladcoch prakticky od začiatku.

 

 

 

Úspešné mená

Niektorí ladčianski futbalisti boli naozaj výbornými hráčmi a stali sa reprezentantmi aj prvoligových mužstiev. Napríklad F. Petrík hrával za Odevu Trenčín, neskôr za Tatran Prešov a Slovan Bratislava. L. Mackura hral v Dubnici nad Váhom, Milan Vrabec v Slávii Praha. M. Baška v Červenej hviezde Bratislava, B. Koiš v Odeve Trenčín.

 

 

 

tradičné turnaje aj dnes

Dlhoročnú tradíciu má v Ladcoch aj Deň cementárov, ktorý poznáme aj ako Deň stavbárov. Počas tohto dňa sa koná futbalový turnaj výrobných stredísk cementárne a súťaží sa o cenu riaditeľa cementárne. V r. 1998 sa začalo s organizovaním futbalového turnaja "Memoriál Pavla Petríka", na počesť bývalého hráča TJ Tatran Ladce, ktorý tragicky zahynul. Zúčastňujú sa ho mužstvá bývalých hráčov z Beluše, Ilavy, Košece a z Ladiec. Hlavným organizátorom je TJ Tatran a Slovenské železnice.

 

 

 

Nové šatne

V roku 2000 dostali športovci TJ Ladce krásny dar v podobe moderných šatní. Hráči majú k dispozícii štyri hráčske šatne, moderné sprchy a WC. Je tu aj miestnosť pre rozhodcu a príručný sklad pre inventár. Šatne sú umiestnené v kultúrnom dome v nevyužitých priestoroch prístavby kultúrneho domu. Obecný úrad poskytol tieto priestory a financie na výstavbu pochádzali z Považskej cementárne, a.s. Stavebné práce vykonali žiaci Odborného učilišťa a ich majstri odborného výcviku. Slávnostné otvorenie sa konalo 31. mája 2000.

 

 

 

Nová tribúna

Tribúnu na ihrisku slávnostne otvorili za prítomnosti asi 400 občanov 2. júla 2004. Okrem zástupcu Tatran Ladce a poslancov obecného zastupiteľstva sa na slávnosti zúčastnili všetci riaditelia Považskej cementárne. Po príhovore predsedu TJ Tatran Ladce Ing. Jaroslava Koyša prestrihli symbolickú pásku zástupcovia organizácií, ktorí sa podieľali na financovaní a výstavbe tribúny. Tribúna je postavená pre 180 sediacich divákov s priestormi v suteréne, ktoré bude možné využiť na rôzne účely. Stavbu realizovala firma Prefastav Topoľčany. Náklady boli viac ako 3 milióny Sk, z ktorých 1 milión Sk uhradila obec Ladce.